Voda má z hľadiska udržateľného rozvoja miest a obcí mimoriadny význam. Žiaľ, existuje len minimum lokalít, kde môžeme hovoriť o jej dostatočnom využívaní. Je nevyhnutné, aby boli jej zdroje využívané čo najefektívnejšie a ideálne by sa mala recyklovať a opakovane používať. Zachytávanie dažďovej vody a jej využívanie bude v budúcnosti samozrejmé.
Žiadna vyhrotená situácia nie je žiaduca. Mestá a obce majú vody buď priveľa a hrozia im záplavy a povodne, alebo na druhej strane bojujú s nedostatkom vody a extrémnym suchom. Klimatické zmeny, žiaľ, budú tento nepomer ešte navyšovať.
Zdroj: Manada Trading
Je nevyhnutné prehodnotiť spôsob, ako využívame, či skôr nevyužívame vodu v zavodnených oblastiach. Vedeli ste napríklad, že naše mestá a obce sú v prevažnej miere navrhnuté tak, aby vypúšťali dažďovú a odpadovú vodu za hranice mesta a naopak dovážali vodu zo vzdialených riek? Ideálnym spôsobom zmeny je zmena premýšľania – na mestá by sme mali nazerať ako na samostatné povodia. Zároveň by sa malo k všetkým typom vôd začať pristupovať ako k čomusi maximálne cennému, čím vzniknú nové prístupy a príležitosti na ich využitie. Nový koncept zahŕňa integráciu dažďovej vody i podzemných vôd, manažment odpadových vôd a dodávky vody v súlade so spoločenskými výzvami súvisiacimi so zmenou klímy. Cieľom je minimalizovať ničenie životného prostredia a zlepšovať životné podmienky obyvateľstva.
Zdroj: Manada Trading
Využitie zrážkovej vody v rodinných domoch
Dosť však bolo teórie, prejdime k praxi. Každý majiteľ rodinného domu vie začať od seba. Ruku na srdce – využívate dažďovú vodu na splachovanie, pranie či polievanie záhrady? Zvyknete ňou umývať spevnené plochy či auto? Že nie, lebo ju nemáte kde uskladniť? Presne na to sú určené podzemné nádrže a nadzemné nádrže či zelené a modré strechy. Stačí následne využiť mechanickú filtráciu dažďovej vody či filtráciu sivej vody. Ideálne je tiež osadiť si na záhrade vsakovacie bloky či tunely a iné systémy na vsakovanie dažďovej vody.
Zdroj: Manada Trading
Zdroj: meva.sk
Existujú 4 základné fázy využitia dažďovej = zrážkovej vody:
- Zachytávanie dažďovej vody a jej zadržanie v podzemnej nádrži alebo priestore s otvorenou hladinou
- Skladovanie dažďovej vody do času jej využitia
- Samotné využitie dažďovej vody
- Vsiaknutie prebytočnej dažďovej vody do zeme alebo jej odparenie
Zdroj: shutterstock.com
Využívať dažďovú vodu vedia aj školy, obchody či úrady
V mestách a obciach však nemáme len domy, ale i veľké budovy typu obecných úradov či základných a stredných škôl. Aj tu sa však dá začať pekne hospodáriť so zrážkovou vodou a využiť ju na maximum.
Zachytávanie dažďovej vody a jej následné využívanie je možné kdekoľvek. Základná škola napríklad môže pomocou dažďovej vody polievať športoviská vo svojom areáli, polievať svoju zeleň, využiť ju na splachovanie toaliet. Ideálne je osadiť si tiež zelenú strechu a dažďovú záhradu. Podzemné nádrže na uskladňovanie dažďovej vody by sa už časom mali stať samozrejmosťou.
Zdroj: Manada Trading
Regulácia z pozície mesta a obce
A ako by to všetko mala obec či mesto regulovať, aby nešlo len o súkromné aktivity založené na dobrovoľnosti, ale naozaj sa efektívne riešila otázka využívania zrážkových vôd ako celok?
Dažďová voda z veľkých plôch – strechy, spevnené plochy, by mala byť zachytávaná a odvádzaná do podzemných nádrží. Jej objem v jednotlivých nádržiach by bol monitorovaný a signalizovaný na dispečing technických služieb. Podľa potreby by následne voda bola pomocou autocisterny využívaná v rámci mesta či obce na polievanie záhonov a parkov vo verejnom priestore, umývanie chodníkov a ciest a podobne.
Zdroj: Manada Trading
Zdroj: pixabay.com
Stačí si zvoliť správnu podzemnú nádrž a vsaky
K dispozícii je bohatý výber podzemných nádrží CARAT, a to rôznych veľkostí. Vybrať si viete podľa preferencií nádrž s objemom S, XL alebo XXL – od 3 do 102 metrov kubických. Vďaka najmodernejším výrobným procesom sú vysoko stabilné a ich nízka váha umožňuje jednoduchú manipuláciu. V kombinácii s liatinovým poklopom sú vhodné aj na prejazd automobilov. Pri ich osádzaní nepotrebujete používať betón – stačí štrkové lôžko. Robustná rebrová konštrukcia tiež umožňuje osadenie aj do spodnej vody.
Druhým variantom sú podzemné nádrže PLATIN, tiež s objemom S, XL alebo XXL. Doba ich inštalácie je mimoriadne krátka - vďaka jednoduchosti a nízkej hĺbke. Vyznačujú sa integrovanou filtračnou technológiou, vysokou stabilitou a nízkou hmotnosťou. Majú otáčacie hrdlo pre jednoduché pripojenie a inštaláciu, možnosť druhého poklopu a sú pojazdné aj ťažkými nákladnými vozidlami až do váhy 30 ton (Platin XXL).
Zdroj: Manada Trading
Nezabudnite ani na vsaky, ktoré sú rovnako na nezaplatenie. Poskytujú trikrát vyššiu účinnosť vsakovania dažďovej vody v porovnaní s trativodom a jeden modul dokáže nahradiť 1300 kg štrku alebo 50 metrov drenážneho potrubia. Montážna hĺbka je 5 metrov a možné zaťaženie až 40 ton.
MEVA-SK v spolupráci s Manada trading s.r.o. Vám pomôže navrhnúť a zrealizovať projekt zameraný na využitie dažďovej vody vo Vašich podmienkach. Je len na Vás ako sa rozhodnete a čo urobíte s dažďovou vodou. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať. Viac na www.meva.sk