Skrývate sa pred dažďom alebo ste skôr typ, ktorý sa rád prechádza, keď prší? Skáčete s deťmi v kalužiach, alebo si dážď skôr vychutnávate pohľadom cez okno z tepla domova? Nech je to akokoľvek, isté je, že dažďová voda nemusí byť len sprievodným javom menej priaznivého počasia. Jej využitie je totiž mnohoraké a v domácnosti i na záhrade je priam neoceniteľná. Zber dažďovej vody preto rozhodne odporúčame.
Kvalita dažďovej vody je vysoká z viacerých dôvodov. Neobsahuje chlór a vyznačuje sa nízkym obsahom solí a minerálov ako napríklad vápnik. Pre našu záhradu je preto vhodnejšia než bežná voda z kohútika a využiť sa dá aj inými spôsobmi. Keďže denná spotreba vody priemerného človeka je okolo 150 litrov (z toho 90 litrov je pitná voda), dažďovou vodou vieme nahradiť takmer 40 percent tohto objemu – napríklad aj na rôzne čistenie, umývanie, splachovanie toalety, pranie a pod.
Foto: shutterstock.com
Pozor na typ strešnej krytiny
Aby sa však jej kvalita zbytočne neznižovala, je potrebné mať na dome aj určitý typ strešnej krytiny. Klasické škridle a betón sú skvelé, plech môže byť problematický kvôli starším náterom. Asfalt a eternit sú úplne nevhodné.
Zber dažďovej vody zabezpečujú rozmanité strešné žľaby, zvody a ríny. Pomocou nich zachytávame dažďovú vodu zo strechy a odvádzame ju do čo najvhodnejších zásobníkov, aby sme ju uskladnili na neskoršie použitie.
Sud ako ozdoba záhrady
Medzi najbežnejšie zásobníky patria sudy rôznej veľkosti či rozličné dizajnové nádoby, ktoré sa stanú vkusnou dekoráciou záhrady. Túžite po luxusnom terakotovom zásobníku pripomínajúcom amforu? K dispozícii sú vo veľkostiach od 250 do 600 litrov. Majú dokonca výpustný kohútik a integrovanú nádobu na kvety.
Nádoba v podobe rustikálneho dreveného suda má odnímateľné veko s detskou poistkou a je vyrobená zo 100 percent recyklovaného plastového materiálu, ktorý odolá nepriazni počasia.
V prípade moderných minimalistických domov odporúčame skôr zásobník Stone, ktorý má farbu lávového kameňa a môže tiež slúžiť ako kvetináč.
Zásobník s kamenným vzhľadom Rocky Wand zase ocenia všetci tí, ktorí chcú šetriť priestorom.
Zásobníkov na dažďovú vodu je naozaj nesmierne množstvo a vybrať si viete podľa ceny, objemu, materiálu a mnohých ďalších faktorov.
Ak chcete šetriť, chce to podzemný zásobník
Ak však bývate v dome viacerí a plocha strešnej krytiny je dostatočne veľká, odporúčame vám väčší zásobník, pomocou ktorého už budete naozaj vedieť v domácnosti aj niečo ušetriť, či napríklad si napojiť nádrž na automatické zavlažovanie záhrady. Podzemné nádrže či veľkoobjemové zásobníky sú na tento účel najideálnejšie. Samozrejme, budú si vyžadovať isté stavebné úpravy pozemku.
Foto: shutterstock.com
Chce to starostlivosť
Bežné sudy a iné nádoby na dažďovú vodu sú najčastejšie vyrábané z plastu s kapacitou od 50 do 500 litrov. Môžu mať výpustný kohútik a kryt v podobe veka. Inak je nevyhnutné prekryť sud roštom, aby sa do vody nedostali nečistoty. Veko zároveň zamedzuje aj množeniu komárov. Bežné sudy je vhodné na zimu vylievať a obrátiť hore dnom. Ich výhodou je nízka váha i cena a jednoduchá manipulácia. Umiestnime ich k odkvapu, ideálne na tienisté miesto, a zber dažďovej vody môže začať. Vhodné je tiež nainštalovať na koniec odkvapu zberač dažďovej vody, ktorý je vybavený ochranou proti pretečeniu a sud vám tak nepretečie, pretože po naplnení poputuje prebytočná voda priamo do kanalizácie.
Bežné sudy je vhodné niekoľkokrát ročne poriadne vyčistiť, aby nedochádzalo k znehodnocovaniu vody.
Foto: shutterstock.com
Vyššiu kvalitu dažďovej vody jednoznačne zachováme, ak si doma na záhrade zriadime podzemnú nádrž. Jednoduchá filtrácia na vstupe do nádrže, absencia svetla a chlad sú na nezaplatenie.